sobota, 18 stycznia 2014

10 książek MUST HAVE, czyli książkowy plan posiadania na 2014 rok

Kocham książki. Od zawsze uwielbiałam czytać. Jako pierwsza w przedszkolu czytałam płynnie i kiedy ja kończyłam książkę to inne dzieci zaczynały dopiero trzecią stronę. Więc czytałam wciąż, a książek ciągle było mi mało. Mama kupowała mi reklamówki wypchane książkami, a ja potem siedziałam całą noc czytając - aż skończyłam ostatnią bajkę. I kiedy jako dziecko szłam do kogoś w odwiedziny to pierwsze co robiłam to kierowałam się do półki z książkami - a kiedy mi się nudziło - czytałam po kolei wszystkie te książki ile tylko mogłam do czasu wyjścia z odwiedzin. Nie szkoda mi było czasu w ciągu dnia i nocy poświęconego na godziny spędzone na czytaniu. 
   Odkąd interesuję się fotografią (bardziej namacalnie i praktycznie), przeczytałam sporo książek z know-how wiedzy fotograficznej, a dziesiątki z nich mam szczęście posiadać na własność na mojej specjalnej, fotograficznej półce. Ale wciąż mi mało! I przyznam szczerze, że książki o tym jak fotografować już mi się przejadły ;) Przyszedł czas na obraz! Na opowieść o fotografowaniu i na oglądanie zdjęć. To jest to czego teraz mi potrzeba! 
I dlatego już w grudniu stworzyłam listę książek na nowy rok, które mam nadzieje posiąść w 2014 r.  Mam nadzieję, że i Wam przyda się ta lista, gdyż są to pozycje starannie wyszukane i niekoniecznie bardzo znane :)
1. Fotograf, fotografia, prawo - Wojciech Orżewski, str. 164

Fotograf, fotografia, prawo - Wojciech Orżewski

Może nie ma tu poetyckości i fotografii jako takich, ale od tego trzeba zacząć :) Jest to kompendium wiedzy z zakresu wykorzystywania fotografii dla zawodowców jak i amatorów. Jest to pozycja absolutnie must have na nowy rok! Co tu dużo mówić - tytuł jest jednoznaczny, a szerszy opis w linku :)

2. Stare fotografie - poradnik kolekcjonera - Zenon Harasym, str. 280

Stare fotografie - poradnik kolekcjonera - Zenon HarasymJako, że jestem kolekcjonerem i prowadzę Schronisko dla Bezdomnych Zdjęć ta pozycja jest dla mnie stworzona. Omawia techniki fotograficzne od początków istnienia fotografii, a także - co cenniejsze dla mnie - uczy jak rozpoznać z którego okresu pochodzi zdjęcie. Aż nie mogę się doczekać, kiedy sprawdzę moje zdjęcia :)

3. Fotografia XX wieku. Museum Ludwig w Kolonii, str. 760


Fotografia XX wieku. Museum Ludwig w Kolonii


Ta pozycja to prawdziwa kolekcja fotografii największych fotografów świata na przestrzeni lat. Miałam ją w rękach. Jest gruba, a zdjęcia są po prostu genialnej jakości. Można docenić ich fenomen. Można by rzec, że to wręcz encyklopedia. Najważniejsze fotografie świata w jednym. Na Allegro można znaleźć różne wersje tego albumu i w różnych cenach, gdyż jest on wydawany od wielu lat i chyba co roku wznawiany. 300 fotografii, 860 zdjęć, 760 stron - przekonałam do kupna? ;)

4. DECYDUJĄCY MOMENT. Nowe zjawiska fotografii polskiej po 2000 roku - Adam Mazur, str. 384

DECYDUJĄCY MOMENT Nowe zjawiska fotografii polskiej po 2000 roku - Adam Mazur

Skoro mówimy o fotografach światowych to czas i na naszych rodzimych, polskich! Sylwetki 92 fotografów, ponad 500 zdjęć. Przegląd od fotografii artystycznej, poprzez reportażową do fotografowania mody. "Decydujący moment to książka dla wszystkich, których fascynuje bogactwo współczesnej fotografii; pozycja obowiązkowa zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla osób dopiero poszukujących swojej drogi w tej różnorodnej i wciąż rozwijającej się dziedzinie" - Karakter.pl

5. Fotografia w modzie - Magdalena Keaney, str. 176

Fotografia w modzie - Magdalena Keaney
Warsztaty mistrzów obiektywu. 10 fotografów zdradza tajniki swojej pracy. Nie trzeba aspirować zaraz na fotografów Vogue, ale warto na własnym podwórku tworzyć profesjonalne zdjęcia :) Wada: stosunek cena/ilość stron, ale na allegro można trafić na bardzo dobrą cenę:)

6.  Fotograf z Auschwitz - Anna Dobrowolska, str. 288


Fotograf z Auschwitz - Anna Dobrowolska; Wilhelm Brasse

Książka o słynnym dokumentaliście z Auschwitz Wilhelmie Brasse, o którym opowiada film dokumentalny "Portrecista". Kto widział ten wie jakie z tym wiążą się emocje. Smutne, ale obowiązkowe w kolekcji.

7. Fotografia jako sztuka współczesna - Charlotte Cotton, str. 248


Fotografia jako sztuka współczesna - Charlotte Cotton

Książka zawiera 243 zdjęcia "od fotografii artystycznej do konceptualnej", jako przewodnik pomaga zrozumieć fotografię współczesną. Szersza recenzja na Świat Obrazu :)

8. Fotografia. Ewolucja medium sztuki - Maria Anna Potocka, str. 382


Fotografia. Ewolucja medium sztuki - Maria Anna Potocka

To grubaśna książka dotycząca rozważań na temat fotografii, jej ewolucji "w kontekście najważniejszych tematów fotografii: dokumentu, portretu, aktu oraz w odniesieniu do fotografii prasowej, amatorskiej i eksperymentalnej, również w kontekście fotografii-sztuki".

9. Estetyka fotografii. Strata i zysk - François Soulages, str. 456


Estetyka fotografii. Strata i zysk - François Soulages

A to jeszcze bardziej grubaśna książka :) Tu nawet nie mam co pisać, gdyż spis treści i dodatkowa recenzja są w sieci.

10. Modelki "Vogue" Robin Derrick, Robin Muir, str. 272

Modelki Vogua. Twarze mocy. VOGUE MODEL: THE FACES OF FASHION

Na ostatnim miejscu znajduje się książka, która bez fotografii by nie istniała. Magazyn Vogue to klasa i legenda - to marzenie modelek, projektantów i fotografów. To najwyższy szczyt ich umiejętności! Od początku pojawienia się na rynku ma swój styl, konsekwentny i elegancki. I w końcu powstała publikacja, która nam fotografom może posłużyć jako album wyśmienitych zdjęć, inspiracji i natchnienia. Możemy czerpać z niego garściami - od pomysłu na sesje, makijaż, pozycje ciała modelki, jej minę - poprzez stylizację i co tam kto jeszcze da radę wymienić. 
A czy wiecie, że Diane Arbus z mężem Allanem w latach 50 fotografowali dla Vogua? Byli w tym wyśmienici i uzupełniali się nawzajem - choć ani Diane ani Allanowi ta praca nie była pisana. Ot, jak my czasami, robimy jedno a marzymy o drugim. W tym wypadku Diane marzyła o fotografii "mroku", zaś Allan o aktorstwie. Oboje spełnili swoje marzenia :) Muszę jak najszybciej napisać również o Di-en :)
Tu zdjęcia z filmu Futro w trakcie fotografowania dla Vogue.

O tym jak ważna jest estetyka zdjęć wie chyba każdy, ale zrozumienie fotografii sprawia, że odbiera się fotografie trójwymiarowo. Do dwóch wymiarów zamykających zdjęcie dochodzi jeszcze jeden - treść, a nawet uczucia, które autor włożył w proces tworzenia. Te dwa pojęcia razem 'estetyka' + 'zrozumienie' równają się temu, że zaczyna się robić lepsze zdjęcia, bardziej przemyślane i czystsze w przekazie, ale jest też bonus - rodzi się nałogowe pragnienie oglądania dobrych fotografii! I z tego pragnienia powstanie kolejny post - Albumy fotograficzne - must have :)

Jeżeli macie jakieś książki, które również planujecie zdobyć to napiszcie w komentarzach - możliwe, że jeszcze o wielu nie wiem :) 

ps. właśnie zrobiłam podsumowanie cen tych książek i wychodzi około 720 zł bez kosztów przesyłki, dlatego gdyby ktoś ewentualnie chciał mi którąś z pozycji podarować to ja się nie obrażę ;)))
Pozdrawiam :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz