czwartek, 21 listopada 2013

Wystawa fotografii wykonanych w tzw. technice gumy

Dzisiaj miałam okazję odwiedzić wcześniej zapowiadaną wystawę składającą się z fotografii wykonanych w tzw. technice gumy. Wystawa obecnie znajduje się w Galerii Rotunda w Bytomiu.

 wystawa
 Autorem jest Tomasz Grabiec.

Wystawa jest objazdowa. Od pewnego czasu krąży od miasta do miasta, także jest możliwe, że była również u Ciebie lub jest szansa, że niedługo będzie :)
Ostatnio pojęcie "technika gumy" staje się coraz bardziej popularne w środowisku fotograficznym, a to za sprawą powracającej mody na fotografię analogową. Często organizuje się warsztaty, na których uczestnicy najpierw wykonują własne zdjęcie na kliszy, a następnie wywołują tą techniką opierającą się na wykorzystaniu światłoczułości dwuchromianów (amonowego lub potasowego), powstającej przy połączeniu ich z gumą arabską. Najlepsze w tej technice jest to, że jest ona nieprzewidywalna, czyli nie można przewidzieć jak będzie wyglądało zdjęcie w efekcie końcowym i procesu tego nie można również powtórzyć z identycznym skutkiem. Wykonana tą techniką fotografia jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. 
Ze zdjęć prezentowanych na wystawie najbardziej podobały mi się zdjęcia kobiet - piękne, delikatne akty, a  zafascynowały mnie pejzaże z rzeką w kolorze seledynowym. Obraz jest cały zabarwiony na brąz - coś w rodzaju ciemnej sepii, ale woda płynącej rzeki jest seledynowa - niesamowite efekt! I to bez photoshopa :)
Jeżeli wystawa zawita do Twojego miasta - to polecam zobaczyć :)
Ps. chyba zbyt wnikliwie przyglądałam się zdjęciom, bo zauważyłam, że środkowe zdjęcie powieszone jest "do góry nogami" - tak wskazywałby podpis ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz