wtorek, 13 maja 2014

I Komunia Święta fotograficznie

Ruszyły pierwsze komunie. Fotografowie komunijni rozgrzali aparaty do czerwoności. Na kościół przypada jeden fotograf, ewentualnie drugi będący asystentem oraz kamerzysta. Dwa weekendy za nami i już mamy pierwsze doniesienia z tego radosnego dnia.
Po pierwsze, jeżeli jesteś fotografem i chciałbyś wykonać zdjęcia z komunii to jest to niemożliwe, gdyż fotograf jest jeden na kościół, najczęściej od lat ten sam i niezmienny i żaden inny nie ma szans dostać się na to stanowisko.
Po drugie - chcesz robić zdjęcia swojej córce, siostrzenicy, bratu przystępującemu do komunii - nie masz szans, boo - patrz wyżej, fotograf jest jeden na kościół, najczęściej od lat.... i takie tam. Koniec. Kropka.
Nikt nie neguje ważnej roli fotografa, ale okazuje się, że są parafie przyjazne fotografującym wiernym i te zupełnie wrogo nastawione. Nasza, na szczęście, należy do tej pierwszej kategorii.W kościołach panuje ogólny zakaz fotografowania podczas komunii co by nie czynić konkurencji głównemu, namaszczonemu przez księdza, fotografowi. 

Fotograf taki robiąc tzw. "masówkę" biega po kościele i nie dość, że fotografuje dzieci, komponuje zdjęcia i myśli o prawidłowej ekspozycji to jeszcze, jak przystało na profesjonalistę, ma oczy szeroko otwarte i dookoła głowy, które baczenie lustrują jednocześnie: dzieci przed obiektywem i wszelkie kąty kościoła, gdzie namierzają nie umiejących powstrzymać się od fotografowania obywateli amatorów. Fotograf profesjonalista pod słusznym pretekstem sfotografowania uroczystości z różnych kątów, w wąskim jak i szerokim planie, przemierza kościół wzdłuż i wszerz, gdzie cicho lecz skutecznie wytępia nieuczciwą konkurencję, wręcz szarą strefę.

Zasługuje on na podziw za to, że tak dobrze ogarnia sprawę - jest prawie prawą ręką księdza.

W ogóle o co chodzi?! Przecież można kupić zdjęcia u niego za jedyne 30 zł od sztuki. Dodatkowo każdy rodzic sowicie zapłacił za obsługę fotograficzną komunii. A ciocie Klocie i wujki Staszki mogą zamówić odbitki u głównego fotografa. Nikt nie ma wątpliwości, że jeden fotograf czy dwa podołają wyśmienicie zadaniu i przygotują wspaniały materiał.

Dlaczego więc robi się taki cyrk w niektórych parafiach? Czy naprawdę to, że ktoś także chce wyjąć z torby aparat czy telefon, żeby sfotografować to wydarzenie musi spotykać się z takim potępieniem, że księża inkasują sprzęt a główny fotograf biega po kościele i warczy na wiernych?

Na szczęście nie wszędzie tak jest. Miałam okazję być na komunii siostrzenicy i nie dość, że sfotografowałam całą uroczystość, to pod koniec mszy miałam okazję sfotografować ją w ławce między innymi dziewczynkami. I choć nie jestem wierząca to ta msza była wyjątkowa, bo i ksiądz jest wspaniały. Dla dzieci jest przemiły a dla fotografów cierpliwy. Ponieważ to jest duży kościół to część przed ołtarzem była wydzielona za pomocą ławek i tam pracował główny fotograf i jego asystentka. Ja stałam na balkonie z tyłu i miałam widok na cały ołtarz. Dzięki temu mogłam zrobić reportaż z mszy, ale również ten najważniejszy moment - przyjęcie komunii św. przez moją siostrzenicę. 

Kościół powinien być otwarty na wiernych. Nikt nie mówi, że teraz wszyscy będziemy biegać przed ołtarzem i fotografować w dzikim szale dzieci. Ale jeżeli już ktoś chce mieć ten moment sfotografowany i robi sobie zdjęcia nikomu nie wadząc ze swojego miejsca w którym stoi, to kościół powinien się cieszyć, bo taki wierny zaniesie "zdjęciowe słowo boże" do domu, które przekaże dalej i to umocni jego dobre zdanie o parafii i własnej religii i przyniesie mu radość, ale jeżeli parafianie spotykają się z tępieniem, warczeniem, no to dla mnie to jest sygnał, że znowu coś niedobrego się dzieje kościele - zwykła dyktatura!
W każdym razie ja się cieszę, że nie fotografuję zawodowo uroczystości kościelnych - to nie dla mnie :) 
Ale jak już miałam okazję to z niej skorzystałam. Rzadko fotografuje się nasz obrządek religijny - zazwyczaj to jedno, dwa ujęcia z księdzem - czy to polewanie główki wodą święconą czy też zakładanie obrączek, czy ksiądz w tle pary młodej, a inne obrządki religijne częściej są uwieczniane na fotografiach. Może dlatego, że mamy to opatrzone i inne religie budzą naszą ciekawość bardziej...

Zapraszam na krótki reportażyk z mszy komunijnej :)
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza