czwartek, 24 lipca 2014

DEBUTS

"Debuts by doc! photo magazine and contra doc!" i zrobiło się głośno!
Na drugie urodziny magazynu fotograficznego "doc! photo magazine" powstał projekt wydania albumu fotograficznego, zawierającego zdjęcia wyłącznie młodych, zdolnych fotografów, którzy jeszcze nie debiutowali ze swoją sztuką: "W projekcie mogą wziąć udział wszyscy fotografowie, którzy zadebiutowali w ciągu trzech ostatnich lat, przy czym debiut jest w tym przypadku rozumiany bardzo szeroko: od ukończenia szkoły fotograficznej, po pierwszą wystawę (także grupową), pierwszą publikację w mediach, jak również - udział w festiwalu fotograficznym - mówi Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny obu publikacji i pomysłodawca DEBUTS.

 © Anna Liminowicz

 Zgłoszenie miało zawierać portfolio składające się z 8 zdjęć i wiązało się z pokryciem opłaty partycypacyjnej w wysokości 450 zł, która zostanie wykorzystana na pokrycie kosztów druku DEBUTS. Część tej kwoty wróci do debiutantów w postaci 2 egzemplarzy książki o łącznej wartości rynkowej 230 złotych. Wszyscy debiutanci mogą też liczyć na specjalne miejsce wewnątrz doc! photo magazine oraz contra doc!

Ostatecznie wybrano 36 młodych fotografów, a wyboru dokonali: Rafał Milach, Filip Ćwik, Maciej Nabrdalik, Anna Fronckiewicz-Spodnik, Agnieszka Olszewska, Katarzyna Żebrowska oraz Grzegorz Kosmala, pomysłodawca projektu. Na każdego debiutanta przypadły 4 strony książki. 

Tym co najbardziej mi się w pomyśle podoba jest to, że album trafi do wszystkich najważniejszych w świecie instytucji związanych z fotografią m.in. do Museum of Modern Art. (USA), Tokio Metropolitan Museum of Photography (Japonia), czy Visa pour l’Image (Francja), a na marginesie dodam, że moim  marzeniem jest odwiedzić Museum od Modern Art na Manhattanie w Nowym Jorku. To muzeum wystawiało prace największych fotografów światowych. Dla mnie to muzeum - legenda!

Na chwilę obecną wystawa fotografów projektu Debuts znajduje się w Warszawie w najwyżej położonej w Polsce galerii na 35. piętrze w Warsaw Trade Tower, gdzie można podziwiać 76 fotografii. Dla tych, których interesuje wersja albumowa to 115 zł od sztuki.

Przeszukując internet trafiłam na blog Anny Liminowicz, której zdjęcia znalazły się w publikacji DEBUTS. Usiadłam przy tym blogu na dłużej. Bardzo ciekawe zdjęcia, które świadczą o pomyśle na swoje projekty fotograficzne. Przy okazji na wernisażu tej wystawy wypatrzono Tadeusza Rolkę :)

Kiedy zobaczyłam na Fotoblogii post o tym wydarzeniu oczywiście przeczytałam go z uwagą i z uwagą nie mniejszą szczegółowo przyjrzałam się zdjęciom, a potem - co już u mnie jest nawykiem, choć zazwyczaj go żałuję - przeczytałam komentarze internautów. LUDZIE! Siedzicie w domach i klikacie w komputerze co Wam ślina na palce przyniesie. To oczywiście jest do tych tam "na dole" strony krytykantów, a po naszemu hejterów. Już powoli nie da się tego znieść, że w Polsce każdy jest fotografem i każdy każdego krytykuje, ale ci, którzy zasługują na to miano najmniej, krzyczą najgłośniej. Wobec tego, zdjęcia zostały uznane... wróć! ...wyśmiane za to, że nie przedstawiają walorów artystycznych a nazwane "paszkwilami". Za dużo krytyki, a za mało myślenia. Dlaczego tak trudno po prostu zaakceptować zdjęcie takim jakim jest i nie zacząć się zastanawiać nad jego plusami? Takiego spojrzenia nauczyli mnie fotografie w szkole foto. Nigdy nie usłyszałam jak to powinno być. Dzięki temu bardzo szybko nauczyłam się patrzeć i widzieć, a nie patrzeć i krytykować. Poza tym - kim jestem by krytykować? I co to daje...

Uważam, że album jest bardzo ciekawy, jednak nazywanie autorów najzdolniejszymi fotografami młodego pokolenia jest troszkę na wyrost, gdyż owszem, ale w grupie osób, które zgłosiły się do konkursu. To zaś czyni ciekawszym to, co jeszcze nie zostało odkryte... :)

Gratulacje dla debiutantów!!!

 © Bartek Warzecha
 © Marcin Bańdo
 © Marta Cieślikowska
© Olga Świątecka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz