Ćwiczenia z fotografii - książki

Przyszła jesień, a wraz z nią wzmożone pragnienie spędzenia wieczoru z dobrą książką i rozgrzewającą herbatą. Jest to też czas, w którym warto już pomyśleć nad prezentami dla najbliższych z okazji zbliżających się świąt, czy też prezentem dla siebie... tak bez okazji.

Laboratorium kreatywnej fotografii, Fotografia z Duszą

Już jakiś czas temu kupiłam dwie książki, które dzisiaj uśmiechnęły się do mnie z mojej półki z książkami fotograficznymi. Chociaż już je przeczytałam to pomyślałam, że pokażę je również na blogu, bo są to na pewno nietypowe książki fotograficzne, bo to nie podręczniki, a ćwiczenia :)

Pierwszym tytułem jest Laboratorium Kreatywnej Fotografii - Steve Sonheim oraz Carla Sonheim, wydawnictwo Wiedza Powszechna. 
Jest to zbiór 52 fantastycznych ćwiczeń, dzięki którym twoje zdjęcia zaczną w pełni wyrażać siebie.

Drugi to Fotografia z Duszą - Aleksandra Cave
wydawnictwo Wiedza Powszechna
Tym razem to zbiór 44 ćwiczeń zgłębiających życie, piękno i autoekspresję.

W obu tych książkach znajdziemy przeróżne ćwiczenia rozwijające nasze oko, spostrzegawczość, spontaniczność, umiejętności i kreatywność. W obu znajdziemy ćwiczenia które można wykonać różnymi aparatami - lustrzanką, kompaktem, aparatem na kliszę, smartfonem czy też zupełnie bez aparatu i nawet bez pudelka po zapałkach ;) Nawet jak nie staniemy się pilnym uczniem i nie będziemy realizować ćwiczeń to samo przeczytanie tych książek znacząco poszerzy perspektywę. Po jednym z ćwiczeń, które dało mi mocno do myślenia, znacznie poszerzyłam ilość dobrych zdjęć. Nie mogę wskazać, która z tych książek jest lepsza, obie są jednocześnie podobne i różne, ale uzupełniają się wzajemnie, dlatego warto mieć komplet. Obie ksiązki są pięknie wydane, ciekawie, kolorowo, czytelnie, zdjęcia ilustrujące są bardzo ładne, pomysły niewyczerpane.
W obu każdy rozdział zawiera instrukcję co potrzebujemy do wykonania ćwiczenia oraz porady przydatne przy wykonywaniu zadania. Ćwiczenia nafaszerowane są też cytatami fotograficznymi, które tak uwielbiamy :)

"Przekonasz się, że każde zadanie, jakie będziesz miał do zrealizowania, popchnie Cię o krok dalej niż byłeś dotychczas".

"Celem nie jest nauczyć się robić zdjęcia jak profesjonalista, ale zacząć je robić na swój własny sposób".

"Fotografowanie to nauka patrzenia w nowy, całkowicie inny, niż dotychczas, sposób. Pierwszym krokiem jest odrzucenie wszelkich ograniczeń, jakie wiążą się z Twoimi wyobrażeniami o dobrych zdjęciach".

"Twoje poczucie estetyki jest twoją wrażliwością artystyczną"

"Tam, gdzie jest dużo światła, cień jest silny." - Jahann Wolfgang van Goethe

Uważam, że te książki są tak różne od popularnych książek fotograficznych, że naprawdę warto je mieć w swojej kolekcji, a na pewno też każda osoba obdarowana taką książką ucieszy się niesamowicie :)

Ja sobie już też zaparzyłam gorącą herbatę i zaraz zasiądę ponownie do czytania :)

Pozdrawiam :)

Komentarze

 1. Dla mnie idealnym spędzaniem wolnego czasu jest również czas z fotografią ale akurat ma inny charakter. Jakiś czas temu znalazłam u rodziców na strychu stare zdjęcia z czasów ich młodości. Postanowiłam zrobić im prezent i poukładać je chronologicznie do albumów. Znalazłam sklep taki jak tutaj albumy i tworze piękne historie z czasów ich młodości. Mam nadzieję, że zrobię im magiczną niespodziankę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki dotyczące fotografii na pewno mogą nas zainspirować, ale bez praktyki z samych książek nie da się nauczyć robić dobrych zdjęć. Oprócz wiedzy teoretycznej trzeba też mieć oko do szczegółów i głowę pełną pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Oko do szczegółów i głowę pełną pomysłów" mogą nam podpowiedzieć właśnie książki, ucząc nas na co zwracać uwagę i jak różnorodnie można do danego tematu podejść :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty