"Szukając Vivian Maier" o sławie, która przyszła po śmierci

Szukając Vivian Maier to film dokumentalny opowiadający o niedawno odkrytej genialnej fotografce specjalizującej się w fotografii ulicznej. Zrobiła tak wiele zdjęć, przez dziesiątki lat i wszystkie w tajemnicy przed światem. To niesłychane...

Vivian Maier

Gdyby po śmierci Vivian Maier jej zdjęcia nie trafiły pod młotek w domu aukcyjnym, nikt nie usłyszałby o tej genialnej fotografce, pracującej jako opiekunka do dzieci przez całe swoje życie. Za 380$ największe pudło jej negatywów zgarnął John Maloof. Miał zamiar wykorzystać je do swojej książki, ale nie nadawały się do tego. Było w nich jednak coś, co nie pozwalało mu o nich zapomnieć. Zaczął je skanować a skany umieszczać na blogu. Czytelnicy bloga wpadli w zachwyt upewniając Johna, że te zdjęcia są genialne i muszą iść w świat. I tak zaczyna się droga do odkrycia Vivian Maier.
Choć nie pozwalała się odkryć za życia zdawała sobie sprawę z tego, że to co robi ma sporą wartość i że jej zdjęcia są dobre. Niestety jak niemal każdy geniusz i Viavian nie ominęły problemy natury emocjonalnej i to one nie pozwoliły jej wyjść z ukrycia. Była ekscentryczna i przedziwna. Takie skrzyżowanie Niani McPhee z Diane Arbus.
Jej twórczość jest wspaniała, jednak zastanawiam się czy jest to geniusz sam w sobie czy po prostu zachwycają nas dziś tamte czasy, epoka miniona, elegancja i szyk tamtych lat.
Polecam gorąco ten film, jest świetnie zrealizowany. Można go zobaczyć bez problemu w sieci.
Polecam też zapoznać się z twórczością Vivian Maier na autorskiej stronie www.vivianmaier.com
Jej zdjęcia wciąż są skanowane :)


Komentarze

Popularne posty